Print This Post Print This Post

تلاش برای کشف و پرورش استعدادهای اعضای نابینای کتابخانه‌های عمومی حضرت ولیعصر(عج)

استان ها,اسفراین,خراسان شمالی,مهمترین اخبار

روستای چهار برج در شهرستان اسفراین از توابع استان خراسان شمالی، که بیشترین تعداد افراد نابینا در میان روستاهای کشور را در خود جای داده، نیازمند توجه ویژه به نیازهای این عزیزان است. کتابخانه عمومی حضرت ولیعصر(عج) یکی از مهمترین مراکز فرهنگی این روستا به شمار می‌رود که خدماتی برای افراد نابینا ارائه می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، در تقویم جهانی پانزدهم اکتبر یا ۲۳ مهر ماه به عنوان روز جهانی نابینایان یا روز «عصای سفید» نام گذاری شده است که هدف آن افزایش آگاهی عموم شهروندان در مورد نابینایی و شناسایی نابینایان و کم بینایان متولد شده و فعال در عرصه اجتماع و توانمندسازی آنها در جامعه است.

در کنار سازمان‌ها و نهادهای فعال در حوزه ارائه خدمات و توانمندسازی نابینایان، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نیز طی سال‌های اخیر، بر اساس وظیفه ذاتی خود توجه ویژه‌ به اقشار خاص و به خصوص نابینایان را در دستور کار خود قرار داده که ایجاد بخش نابینایان کتابخانه‌ها در مناطقی که بیشترین جمعیت نابینایان را دارد، تولید کتاب‌های بریل و گویا و همینطور اجرای برنامه‌های فرهنگی با محوریت کتاب برای آنها، از اقدامات صورت گرفته در این زمینه است.

اما با توجه به پراکندگی نابینایان در گستره جغرافیایی کشور و محدود بودن منابع مالی و اعتبارات نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای توسعه بخش نابینایان کتابخانه‌های عمومی کشور، همپای نیاز این افراد، مشارکت سایر نهادها و دستگاه‌های فرهنگی و اجتماعی و به خصوص خیران در این حوزه، می‌تواند راهگشای فعالیت‌ها و پرورش دهنده استعداد نابینایان کشور باشد.

در این میان روستای چهار برج در شهرستان اسفراین از توابع استان خراسان شمالی، که بر اساس آمار کشوری، بیشترین تعداد افراد نابینا در میان روستاهای کشور را در خود جای داده، از جمله مناطقی است که نیازمند توجه ویژه در این زمینه است. چراکه علیرغم اقدامات فرهنگی و اجتماعی صورت گرفته در این روستا، ظرفیت بسیاری برای ارائه خدمت به نابینایان در این منطقه وجود دارد.

کتابخانه عمومی حضرت ولیعصر(عج) که از سال ۱۳۸۷ در شهرک امیرالمومنین روستای چهار برج تأسیس شده، یکی از مهمترین مراکز فرهنگی این روستا به شمار می‌رود، از حدود ۲ سال پیش بخش کوچکی از فضای خود را به ارائه خدمات به نابینایان روستا اختصاص داده  و با برخی برنامه‌های فرهنگی، میزبان حضور این عزیزان شده است.

مژگان اصلانی، کتابدار این کتابخانه روستایی که با ایجاد ارتباط با سایر مراکز فرهنگی، آموزشی و اجتماعی روستا، نقش مهمی در ارائه خدمات فرهنگی به مردم این روستا و به خصوص نابینایان داشته، می‌گوید: کتابخانه عمومی حضرت ولیعصر(عج) در فضایی حدود ۴۰۰ متر مربع، دارای بخش‌های مختلفی چون بخش کودک، نوجوان، بزرگسال و سالن‌های مطالعه بوده که بر اساس شرایط خاص این روستا، توانستیم با استقرار یک سیستم کامپیوتری ویژه نابینایان و یک قفسه کتاب بریل و گویا، بخش کوچکی را به ارائه خدمات به عزیزان نابینا در این روستا اختصاص دهیم.

وی با اشاره به اینکه از مجموع ۶۲۳ عضو این کتابخانه ۲۲ از اعضا از نابینایان این روستا هستند، گفت: ما برای بحث ارائه خدمات و همینطور مهارت آموزی و حرفه‌آموزی این عزیزان، ارتباط خوبی با سایر مراکز فرهنگی، آموزشی و اجتماعی از جمله مرکز معلولان چهار برج، جهاد سازندگی، بسیج و امور بانوان شهرستان اسفراین بر قرار کردیم و برنامه‌های مشترکی را در این زمینه در کنار برنامههای جاری کتابخانه، به اجرا در می‌آوریم.

این کتابدار با تأکید بر لزوم رسیدگی به نابینایان این منطقه برای رشد و پرورش استعدادهای آنها گفت: اعضای نابینای ما دارای استعداد و توانایی‌های ویژه‌ای هستند که باید با امکانات و تجهیزات لازم و مناسب، از این استعدادها مراقبت کرد و آنها را پرورش داد که این موضوع و این وظیفه تنها از متوجه یک سازمان و نهاد نیست، بلکه همه دستگاه‌ها و به خصوص خیران می‌توانند در این زمینه مشارکت فعال و موثری داشته باشند.

اصلانی با اشاره به نمونه‌ای از توانایی‌های اعضای نابینای کتابخانه حضرت ولیعصر(عج) روستای چهار برج گفت: در مراسم هفته کتاب سال گذشته که با حضور مسئولان و چهره‌های منطقه‌ای و استانی مانند فرماندار، بخشدار و غیره برگزار شد، اتفاقی برای مجری برنامه پیش آمد که نتوانست خودش را به برنامه برساند. این موضوع برای ما بسیار ناراحت کننده و استرس آور بود تا اینکه یکی از دختران نوجوان نابینای عضو کتابخانه آمد و گفت که من می‌توانم اجرای این برنامه را بر عهده بگیرم و اتفاقا با بیانی قوی و شیوا، این کار را به بهترین شکل انجام داد، به طوری که تحسین همه حاضران را برانگیخت و تا به امروز هم هر برنامه‌ای که اجرا کرده‌ایم همین دختر نوجوان نابینا اجرای آن را بر عهده داشته است.

وی استقرار تجهیزات و منابع مخصوص نابینایان در این کتابخانه را باعث جذب هرچه بیشتر نابینایان به کتابخانه دانست و گفت: همه اعضای نابینای این کتابخانه دارای استعدادهای ویژه‌ای در زمینه‌های مختلفی چون شاعری، نویسندگی، گویندگی و غیره  هستند که امیدوارم با توجه و حمایت بیشتر از این کتابخانه و تأمین به تجهیزات مورد نیاز نابینایان، اقدام موثری برای پرورش استعداد این عزیزان انجام دهیم.

خیلی ضعیف بودضعیف بودنظری ندارمخوب بودخیلی خوب بود (No Ratings Yet)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید