Print This Post Print This Post

دیدار مدیر کل کتابخانه‌های عمومی و معاون سواد آموزی آموزش و پرورش خراسان شمالی

استان ها,خراسان شمالی,مهمترین اخبار

در راستای تعمیق فرهنگ کتابخوانی ، ترویج فرهنگ سوادآموزی و ارتقاء سطح مطالعه نوسوادان جامعه ،مدیر کل کتابخانه های عمومی خراسان شمالی و معاونت سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش استان دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی، علی‌محمد جهانی ، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی  استان بارویکرد ترویج مطالعه در بین کم سوادان و نوسوادان و  به‌منظور توسعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی با مهدی مودی، معاون  سواد آموزی آموزش و پرورش استان در محل کتابخانه عمومی مرکزی ایت الله مهمان نواز بجنورد دیدار و گفتگو کرد.

علی‌محمد جهانی در این دیدار با اشاره به اینکه نوسوادان سنگر بسیار سختی را فتح کرده اند که آن سوادآموزی است، گفت: تثبیت و ارتقای سوادآموزی مرحله دیگری است که باید به آن دست پیدا کرد و  هر روز در پی ارتقای آن بود و این ارتقا جز با کتاب و کتابخوانی به دست نمی آید.

جهانی با تصریح بر اینکه نهاد کتابخانه های عمومی کشور در سطح ملی تمهیدات را برای نوسوادان اندیشیده است، اضافه کرد: از جمله این برنامه ها، انعقاد تفاهم نامه با سازمان نهضت سوادآموزی است که براساس این تفاهم نامه حضور نوسوادان در کتابخانه های عمومی و ارائه هرگونه خدمات کاملا رایگان خواهد بود که باید از این فرصت استفاده کرد.

وی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه همکاری که با نهضت سوادآموزی استان در سال گذشته امضاشد، بیان کرد: خوشبختانه اقدامات خوبی در راستای این تفاهم نامه انجام شده است و با همکاری اداره کل کتابخانه‌های عمومی  و معاونت سواد آموزی استان کتاب‌های  بخش نوسوادان کتابخانه‌ها  تجهیز شده و نشست‌های مطالعاتی و کتابخوانی ویژه با حضور نوسوادان و کم سوادان  در محل کتابخانه های عمومی برگزار می شود.

مهدی مودی، معاون سوادآموزی آموزش و پرورش استان نیز در این دیدار گفت: در دنیای کنونی در کشورهای توسعه یافته کتاب و کتابخوانی یکی از شاخص های مهم فرهنگی و علمی محسوب می شود و در کشورهای اسلامی و به ویژه ایران عزیز که مزین به نام اسلام ناب است باید توجه دوچندان به این مسأله شود.

مودی مزیت های کتابخوانی و مطالعه را برشمرد و گفت: کسی که کتاب می خواند دارای تفکر انتقادی می شود؛ و این  یعنی  اینکه فرد کتاب خوان و اهل مطالعه هر چیزی را  با استدلال می پذیرد. وی گسترش دایره واژگان ، زیبا سخن گفتن، بهبود مهارت های ارتباطی و افزایش اعتماد به نفس از طریق شناخت خود  را دیگر فایده های مطالعه دانست.

وی در ادامه با اشاره به اینکه این همکاری با هدف توسعه و ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در میان سوادآموزان ، صورت می گیرد ، تاکید کرد: کمک به ریشه کنی بی‌سوادی ، تثبیت آموخته‌های پیشین ، آموزش مسائل جدید به نوسوادان ، فراهم کردن بستر مناسب جهت شتاب بخشی به باسوادی و توانمندسازی سوادآموزان  ، از دیگر اهداف این طرح می باشد که در یک تفاهم‌نامه سه ساله به امضاء رسیده است.

معاون سواد آموزی آموزش و پرورش خراسان شمالی  در پایان خاطرنشان کرد: احصای افراد بی سواد و آموزش خواندن و نوشتن به افراد، وظیفه سازمان سواد آموزی است و خوشبختانه برنامه های مکمل سوادآموزی در این استان  با مشارکت اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان برای جلوگیری از بازگشت به بی سوادی، ترویج فرهنگ مطالعه وآموزش سواد رسانه ای به افراد کم سواد و نوسواد در دستور کار قرار دارد.

خیلی ضعیف بودضعیف بودنظری ندارمخوب بودخیلی خوب بود (No Ratings Yet)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید