Print This Post Print This Post

تخصیص اعتبار لازم برای تجهیز و بهره برداری از کتابخانه‌های روستایی

استان ها,خراسان شمالی,مهمترین اخبار

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی با هدف تسریع در تجهیز و بهره برداری از پروژه‌های کتابخانه‌ای روستایی وشهری با رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی، علی‌محمد جهانی ، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی، صبح امروز  سه شنبه، ۱۱ دیماه  با هدف بررسی و تأمین  بودجه لازم برای تجهیز و بهره برداری از پروژ های در حال احداث کتابخانه‌ای  استان با حسن پارسی پور، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی  خراسان شمالی دیدار و گفتگو کرد.

علی‎محمد جهانی در این دیدار ضمن تقدیر و تشکر از مساعدت‌های صورت‌گرفته در طی این مدت از سوی آن سازمان  در رشد و توسعه فضاهای کتابخانه‌ای و ارتقاء فرهنگ مطالعه در استان گفت:  تعداد ۸  باب کتابخانه روستایی در رباط(شیروان)، خرق(فاروج)، قلعه جق، بیدک و ارکان(بجنورد)، تازه قلعه(رازوجرگلان)، جوشقان( اسفراین) و چهاربید(جاجرم) با ۱۰۰ درصد رشد فیزیکی تنها برای بهره برداری و افتتاح نیازمند تجهیز می باشند.

وی  همچنین افزود:  کتابخانه شهری چناران شهر( بجنورد) و درق (گرمه) با ۱۰۰ درصد رشد فیزیکی و حصارگرمخان(بجنورد) با بیش از ۹۰ درصد رشد فیزیکی در صورت تخصیص اعتبار به بهره برداری خواهند رسید.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان خاطرنشان کرد: نظر به تأکید استاندار  خراسان شمالی  مبنی بر تکمیل پروژه های با پیشرفت فیزیکی بالای ۹۰ درصد  و اهمیت توزیع عادلانه خدمات و امکانات فرهنگی، خوشبختانه پروژه های کتابخانه‌ای  در همه شهرستان‌های استان وجود دارند و از آنجا که این پروژه‌ها  تنها نیازمند تجهیز می باشند و آغاز کار ساختمانی آنها در برخی از موارد به ۱۰ سال می رسد،  تقاضا داریم مساعدت لازم برای تخصیص اعتبار کافی صورت گیرد.

جهانی در ادامه  با اشاره به اینکه هم اکنون از هر ۱۰۰ نفر از هم استانیهای ما ۵ نفر عضو کتابخانه‌های عمومی هستند که  این آمار خوبی برای مردم بافرهنگ  و کتابخوان ما است و انتظار داریم با افتتاح  این کتابخانه‌ها  سرانه عضویت در کتابخانه‌های عمومی استان  به بیش  از ۲ برابر میانگین کشوری ارتقاء پیداکند.

حسن پارسی پور، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان نیز در این دیدار  با اشاره به اهمیت ترویج کتابخوانی  و فضای مطالعه برای عموم در جامعه گفت: از ردیف اعتبارات سال جاری مانده توزیع شده نداریم ولی خوشبختانه امیدواریم در  تخصیصی های سه ماهه چهارم که معمولا وصولی های دولت در این فصل از بودجه زیاد می شود، اعتبار لازم برای به ثمر رسیدن این پروژه های فرهنگی در سال جاری اختصاص پیداکند.

وی بر لزوم ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در بین مردم مناطق محروم روستایی تاکید کرد و  عنوان کرد:  سازمان مدیریت و  برنامه ریزی استان در خصوص راه اندازی کتابخانه‌های سیار در مناطق روستایی و   تکمیل و تجهیز کتابخانه های در دست احداث استان ، به ویژه کتابخانه هایی که در مراحل پایانی ساخت قرار دارند، قول مساعد می دهد.

پارسی پور افزود: در بودجه سال ۹۸ تلاش می کنیم که تا حد امکان، به حوزه کتاب و کتابخانه‌های عمومی نگاه ویژه‌ای داشته باشیم  و با  توجه به اهمیتی که توسعه فرهنگ کتابخوانی دارد، رسالت همه دستگاه ها از جمله سازمان مدیریت و برنامه ریزی، توجه به امر ترویج کتابخوانی  بویژه توسعه فضاهای کتابخانه‌ای است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه خراسان شمالی  تصریح کرد: کتابخانه های عمومی، با تمرکز بر مباحث فرهنگی نقش موثری در کاهش آسیبهای اجتماعی، که تنها با افزایش سطح آگاهی عمومی مردم ممکن است، ایفا می کند.

گفتنی است؛ در پایان این دیدار  حسین قویدل ، رئیس اداری و مالی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان گزارشی از  اعتبار  تخصیص یافته تعمیر و تجهیز  کتابخانه‌های عمومی در شهرستان‌های استان ارائه کرد.

خیلی ضعیف بودضعیف بودنظری ندارمخوب بودخیلی خوب بود (No Ratings Yet)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید