Print This Post Print This Post

کتابخانه های عمومی بستری مناسب برای رشد و توسعه فرهنگ عمومی هستند

ایران و جهان,مهمترین اخبار

علی قربانی، نماینده مردم ۵ شهرستان خراسان شمالی در مجلس شورای اسلامی گفت: کتابخانه‌های عمومی تاثیر بسزایی در ارتقای شاخص‌های فرهنگی و رشد و تعالی فرهنگ عمومی دارند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی، علی‌محمد جهانی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان  در نشستی صمیمی با علی قربانی،  رئیس مجمع نمایندگان استان و نماینده مردم شهرستان‌های بجنورد، مانه و سملقان، گرمه، جاجرم و رازوجرگلان در محل کتابخانه عمومی مرکزی بجنورد دیدار و گفتگو کرد.

علی قربانی  در این دیدار با تأکید بر اینکه  بالندگی دانش و داشته‌های فرهنگی کشور، از جاذبه شور انگیز کتاب و کتابخوانی است، گفت: بلوغ فرهنگی جامعه درگرو گسترش فرهنگ کتابخوانی است و نمایندگان ملت آمادگی دارند تا از هر اقدام و برنامه‌ای در راستای گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی حمایت کنند.

قربانی رشد و توسعه فرهنگ عمومی را  به حیث یک ضرورت ملی قلمداد کرد و خاطرنشان ساخت: دانایی محور پیشرفت و توسعه و کتاب و مطالعه پایه و اساس دانایی است و در این مسیر  کتابخانه های عمومی بستری مناسب  برای رشد و توسعه فرهنگ عمومی هستند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه در مجلس شورای اسلامی اقدامات دو سه سال اخیر نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور را قابل تقدیر دانست و اظهار داشت:خوشبختانه با اضافه شدن نیروهای جهادی و  جوان و انقلابی در این نهاد فرهنگی افق روشنی برای آینده  فرهنگ کتاب و  کتابخوانی در کشور ترسیم شده  که این مهم با تدبیر و روشنفکری دست اندرکاران بویژه دبیرکل نهاد  محقق شده است.

وی رشد سرانه فضای کتابخانه‌ای و  افزایش تعداد کتابخانه‌های شهری و روستایی در استان  و همچنین  ایجاد شرایط اشتغال برای کتابداران جوان استان را به فال نیک گرفت  و افزود: این اتفاقات نوید روزهای روشن برای توسعه و رونق فرهنگ کتابخوانی در استانی که ملقب به گنجینه فرهنگ‌ها است را می دهد.

عل‌محمد جهانی نیز در این دیدار از اهتمام و توجه نمایندگان استان در حوزه کتاب و کتابخوانی تشکر و قدردانی کرد و عنوان کرد: انشاء الله با پیگیری‌های شما بعنوان نماینده مردم استان  در مجلس شورای اسلامی تصمیمات خوبی در زمینه توسعه و رشد فرهنگ کتابخوانی در کشور اتخاذ شود.

جهانی همچنین خواستار پیگیری و تأمین بودجه کافی برای ساخت کتابخانه‌های مرکزی شیروان و اسفراین که بعد از چندین سال هنوز به بهره برداری نرسیده در جلسات رسمی نمایندگان استان شد و بر ضرورت ایجاد کتابخانه‌های عمومی و سیار در مناطق محروم  روستایی و مرزی تأکیدکرد.

 وی در پایان با بیان اینکه این استان در سرانه فضای کتابخانه ای بالاتر از میانگین کشوری است، گفت: هم اکنون ۱۲ هزار و ۶۰۰ متر مربع فضای کتابخانه ای در استان داریم اما با تکمیل ۲۰ باب کتابخانه در دست ساخت، این رقم تا نیمه سال آینده از ۳۴ هزار متر مربع خواهد گذشت.

خیلی ضعیف بودضعیف بودنظری ندارمخوب بودخیلی خوب بود (No Ratings Yet)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید