Print This Post Print This Post

نگاه فرهنگی شهردار بجنورد در توسعه فضای کتاب و کتابخوانی قابل تقدیر است

استان ها,خراسان شمالی,مهمترین اخبار

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی با حضور در جلسه رسمی شورای اسلامی شهر بجنورد با محوریت مباحث فرهنگی، از نگاه فرهنگی شهردار بجنورد در توسعه فضای کتاب و کتابخوانی تقدیر کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی  خراسان شمالی، یکشنبه ۱۳ آبان ماه، شصت و سومین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر بجنورد با محوریت مباحث فرهنگی شهر و همزمان با فرارسیدن هفته کتاب با حضور علی‌محمد جهانی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان؛ حسین فرخنده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ روح الله براتیان، شهردار بجنورد؛ مهدی محمدی، رئیس شورای اسلامی شهر و سایر اعضای شورا در سالن جلسات شورای اسلامی شهر بجنورد برگزار شد.

علی‌محمد جهانی در این جلسه با اشاره به اینکه  مهم ترین راهکار ارتقای فرهنگی شهر و شهروندان، تعامل و همکاری شهرداری با کتابخانه های عمومی است، گفت: شهروندانی که اهل کتاب و مطالعه باشند از سطح آگاهی و قانون مداری بالایی برخوردارند که این عاملی مهم برای توسعه شهر و تسهیل در ارائه خدمات عمومی در مناطق شهری و روستایی است.

جهانی افزود: کتابخانه های عمومی به عنوان نهاد فرهنگی تاثیرگذار در توسعه همه جانبه و رشد و ارتقای فرهنگ شهرنشینی و حقوق شهروندی نقشی مهم و ملموس دارد و مطالعه، زمینه ساز توسعه فرهنگی در شهر است.

وی با تقدیر و تشکر از نگاه فرهنگی شهردار بجنورد به مقوله توسعه کتاب و کتابخوانی، عنوان کرد:  انتظار می‌رود اعضای شورای اسلامی شهر بیشتر وارد مباحث فرهنگی شوند تا توسعه فرهنگی بیش از پیش در مرکز استان اتفاق افتد وکتابخوانی به عنوان یک فرهنگ عمومی قالب شناخته شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان شمالی خواستار واگذاری دو مجموعه فرهنگی شهرداری به اداره کتابخانه ها شد و افزود: هم اینک ۲ کتابخانه تحت مدیریت شهرداری اداره می شود که  اگر در اختیار نهاد کتابخانه‌ها باشد، قطعا کیفیت خدمات دهی آن بیشتر خواهد شد.

روح‌الله براتیان، شهردار بجنورد در ادامه این نشست گفت: ارتقای فرهنگ کتاب و کتابخوانی، رسالتی همگانی است که حمایت همه دستگاه ها را می طلبد و شهرداری بجنورد در این راستا همیشه تعامل سازنده‌ای با دستگاه های فرهنگی بویژه کتابخانه های عمومی داشته است.

براتیان نهادینه سازی فرهنگ کتاب و کتابخوانی را ضامن داشتن جامعه ای سالم عنوان کرد و افزود: مدیریت خدمات شهری باید در تمام حوزه ها ورود پیدا کند، مردم ولی نعمت ما هستند و ما موظفیم در راستای ارتقای فرهنگ شهرنشینی تلاش کنیم .

وی در ادامه برای واگذاری مدیریت ۲ مجموعه «الغدیر» و «دانشوران» این شهر به نهاد کتابخانه های عمومی، با حفظ مالکیت، اعلام آمادگی کرد و گفت:
با توجه به اینکه ما در این کتابخانه ها نیروی تخصصی نداریم، واگذاری می تواند این مراکز را به خزانه بزرگ کتاب استان وصل کرده و دسترسی مردم به آنها را تسهیل کند.

شهردار مرکز استان نقش شهرداری  و اعضای شورای اسلامی شهر بجنورد را در راه‌اندازی کتابخانه مرکزی(حضرت آیت‌الله مهمان‌نواز) غیر قابل انکار دانست و اظهار داشت: علاوه بر واگذاری رایگان زمین این کتابخانه به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، در جریان پیگیری مصوبات سفر پرخیر و برکت مقام معظم رهبری به استان نیز نهایت تلاش را انجام دادیم.

مهدی محمدی، رئیس شورای اسلامی شهر بجنورد نیز  ترویج فرهنگ دوستی با کتاب را نیاز همیشگی جامعه به ویژه جوانان و نوجوانان دانست و گفت: باید با برنامه ریزی های جامع و کلان، زمینه را برای پیوند ناگسستنی افراد با کتاب فراهم آورد و این فرهنگ اصیل که جامعه را در برابر تهاجمات گوناگون مصون می دارد، ترویج کرد.

محمدی با اشاره به حمایت این نهاد از برنامه های فرهنگی و هنری تصریح‌کرد: باید اقدامات لازم صورت گیرد تا امسال عنوان پایتخت کتاب ایران نصیب مرکز استان خراسان شمالی شود.
وی افزود: شورای پنجم به عنوان یک سیاست جدی ماهانه مبلغ ثابتی را برای حمایت از تولیدات فرهنگی و هنری در نظر گرفته است که چاپ و نشر ۱۲ عنوان کتاب از اقدامات صورت گرفته در این راستا بوده است.

حسین فرخنده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی نیز در این جلسه  با اشاره به شرایط ویژه خراسان شمالی و شهر بجنورد به لحاظ سرانه مصرف فرهنگی، بر لزوم سرمایه گذاری فرهنگی در این استان تأکید کرد.
فرخنده با اشاره به اتفاقات خوب در حوزه کتابخانه‌ای استان در سال جاری، اظهار داشت: کسب رتبه اول سرانه فضای مطالعه در کشور به نسبت جمعیت نشان دهنده توجه مردم به مطالعه است.
وی افزود: در بحث روستاهای دوستدار کتاب نیز ۲ روستای اسپیدان (بجنورد) و بزنج (اسفراین) در ردیف ۱۰ روستای برتر کشور از بین یک هزار و ۳۰۰ روستا قرار گرفتند، که اسپیدان رتبه اول را کسب کرد.
فرخنده با بیان اینکه دایره فعالیت های کتابخوانی در حوزه فرهنگ با راه اندازی باشگاه های کتاب گسترده تر شده، گفت: بجنورد، سال گذشته برای نخستین بار نامزد عنوان پایتخت کتاب کشور شد که امیدواریم در سال های آینده نیز این روند تداوم یابد.

خیلی ضعیف بودضعیف بودنظری ندارمخوب بودخیلی خوب بود (No Ratings Yet)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید