Print This Post Print This Post

شناخت فقهی لازمه ورود به عرصه هنر

ایران و جهان

حجت الاسلام ریاحی گفت: لازمه ورود به هنر شناخت فقهی آن است؛ این در حالی است که تنوع در متخصصین تزلزل نمی‌آورد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری خراسان شمالی، حجت‌الاسلام‌ علی ریاحی شامگاه یکشنبه در نشست فقه هنر که به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی با حضور اساتید و صاحب‌نظران حوزه دین و ادبیات در محل حوزه هنری خراسان شمالی برگزار شد، با اشاره به مبانی موضوعی در این زمینه اظهار کرد: برای ورود به مباحث این‌چنین باید ابتدا به تعاریف واحدی دست پیدا کنیم تا در نتیجه‌گیری بتوان به‌صورت مشخص این موضوع را دنبال کرد.

وی در ادامه با تعریف فقه در لغت و اصطلاح گفت: فقه در لغت به معنای خیلی عمیق فهمیدن است و در آیات و روایات به همین معنا نیز اشاره شده است؛ اما در اصطلاح به معنای فروع دینی بوده و به رساله‌های عملیه اطلاق می‌شود.

مشاور مذهبی حوزه هنری فقه هنر در معنای نخست را راهی به‌سوی فلسفه هنر دانست و افزود: اما از منظر معنای اصطلاحی فقه هنر به بایدها و نبایدها و احکام این موضوع می‌توان رسید.

وی همچنین در فضای تعریف هنر گفت: معنایی از هنر مدنظر است که در فضای کنونی جامعه به هنرهای هفتگانه مشهور است و در بین هنرمندان رایج است.

حجت الاسلام ریاحی در ادامه به کلیت موضوع نیاز وضع قوانین در جوامع متمدن پرداخت و این امر را در هر اجتماعی ضروری عنوان کرد و ادامه داد: در احکام روح و اصل آن در طی گذشت زمان ثابت است؛ اما این اصول در مواردی گاها حلول پیدا می‌کند که باعث می‌شود با گذشت زمان احکام بر اعمال متغیر باشد.

وی همچنین اعتقاد و یا جبر جغرافیایی را دو علت اصلی در لزوم رعایت قوانین در زندگی هر فردی دانست و اظهار کرد: فروع فقهی در اسلام همچون قوانین اعتقادی هستند که مرزی و ملیتی ندارد و اعتقاد به آن باعث رعایت و اجرای احکام الهی می‌شود.

خیلی ضعیف بودضعیف بودنظری ندارمخوب بودخیلی خوب بود (No Ratings Yet)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید