Print This Post Print This Post

کتاب «دارساوین» در حوزه هنری خراسان شمالی به بوته نقد نشست

علم و فناوری,مهمترین اخبار

 

هم‌زمان با هفته هنر انقلاب اسلامی کتاب دارساوین با حضور سعید علامیان، نویسنده اثر و شماری از هنرمندان و نویسندگان خراسان شمالی نقد و بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری خراسان شمالی، هم‌زمان با هفته هنر انقلاب اسلامی و به همت واحد ادبیات پایداری حوزه هنری استان، مراسم نقد کتاب دارساوین شامل خاطرات سردار فتح‌الله جعفری چهارشنبه‌شب با حضور سعید علامیان نویسنده کتاب و تعدادی از نویسندگان و هنرمندان استان در حوزه هنری خراسان شمالی برگزار شد.

سعید علامیان در این نشست اظهار کرد: دارساوین کتابی است که شامل گویاسازی یادداشت روزانه از طریق مصاحبه است؛ به این معنا که بر اساس یادداشت‌های روزانه سردار جعفری مصاحبه صورت گرفته و خاطرات شفاهی ارائه شده است.

وی افزود: درواقع تکنیک به کار رفته در کتاب متمرکز بر یادداشت بوده و ژانر آن یادداشت است؛ درنتیجه مانند کتاب خاطرات رفیق‌دوست، صرف خاطرات نیست.

علامیان ادامه داد: دفاع مقدس گنجینه‌ای تمام‌نشدنی برای آفرینش‌های ادبی و هنری است، هنوز بسیاری از نامه‌های اسرا و آزادگان بازگشایی نشده که این نامه‌ها منابع غنی و سوژه‌های مهم از دوران دفاع مقدس هستند.

وی افزود: یادداشت‌های برخی رزمندگان در دوران جنگ تحمیلی سوژه‌ها و موضوعات نابی از دفاع مقدس دارند؛ ازاین‌رو باید تلاش شود این یادداشت‌ها گردآوری و از آنها استفاده شود.

گفتنی است، در این نشست مواردی ازجمله مستندسازی و گویاسازی نکردن کافی در کتاب ازجمله نقدهایی بود که به کتاب دارساوین وارد شد؛ اما نویسنده اثر معتقد بود که گویاسازی های بیشتر سبب افزایش حجم کتاب و درنتیجه کاهش اشتیاق مخاطب برای مطالعه کل کتاب می‌شد.

علامیان در مورد جلسه نقد این کتاب در حوزه هنری خراسان شمالی هم گفت: این نشست بسیار کارگشا بود و کمک زیادی به من کرد؛ به‌گونه‌ای که برای چاپ‌های بعدی نکات بسیاری به دستم آمد که حتماً در کتاب لحاظ می‌شود.

وی افزود: خواندن این کتاب همت ولایی را لازم دارد و نویسندگانی که در جلسه نقد حاضر بودند اشتیاق بالایی را از خود نشان دادند.

علامیان تصریح کرد: نویسندگان خراسان شمالی درزمینه تاریخ شفاهی توانمندی مناسبی داشتند و زمینه‌های کار شفاهی در آنها مشهود بود؛ ازاین‌رو آینده روشنی برای ادبیات پایداری و تاریخ شفاهی این خطه از کشور متصور است.

لازم به ذکر است، «دارساوین» شامل خاطرات و روزنوشت‌های سردار فتح‌الله جعفری از سال ۵۲ تا ۵۹ که به کوشش سعید علامیان گردآوری و در انتشارات سوره مهر منتشر شده است.

نویسنده اثر در ابتدای جلسه نقد کتاب گفت: این کتاب مجموعه یادداشت‌های فتح‌الله جعفری را در بر می‌گیرد که آن‌ها را با شیوه گفتگو و مصاحبه شرح و تصحیح کرده‌ام؛ یعنی این کتاب، تلفیقی از خاطرات مکتوب و خاطرات شفاهی آقای جعفری است.

علامیان ادامه داد: او بنیان‌گذار و فرمانده یگان لشگر زرهی سپاه پاسداران از ابتدا تا آخر جنگ تحمیلی بوده است و کتاب، نوشته‌هایش را از زمانی که یادداشت نویسی را از سال ۵۲ شروع کرد تا آبان ماه ۵۹ شامل می‌شود. جعفری یادداشت نویسی را از دوران دبستان آغاز کرد و روند خاطره‌نویسی‌اش به حوادث انقلاب در اصفهان و بعد از پیروزی آن، به اتفاقات مربوط به سپاه قم می‌پردازد. جعفری بعد از آن، در مهرماه ۵۸ مسئولیت حفاظت از بیت امام خمینی (ره) را به عهده می‌گیرد و تا اول خردادماه سال ۵۹ این مسئولیت را به عهده داشته است.

 

 

خیلی ضعیف بودضعیف بودنظری ندارمخوب بودخیلی خوب بود (No Ratings Yet)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید