Print This Post Print This Post

نشست تخصصی جریان شناسی شعر انقلاب برگزار شد

خراسان شمالی

 

همزمان با پنجمین روز از ایام الله دهه مبارک فجر نشست تخصصی جریان شناسی شعر انقلاب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری خراسان شمالی، رضوانی یکی از شاعران این استان با بیان اینکه شعر انقلاب از دهه ۴٠ آغاز شده است، گفت: شاخص ترین شاعر انقلاب طاهره صفارزاده بوده که همچنان گمنام مانده است.

وی افزود: نسل جوان انقلاب از شاعران هم‌عصر خود بهره بسیاری بردند و شاعرانی از جمله مهرداد اوستا در تربیت شاعران نسل انقلاب موثر بودند.

رضوانی تاکید کرد: جریان شناسی شعر انقلاب بسیار پیچیده بوده و نیازمند تحقیقات مفصل و گسترده است.

درتومیان یکی دیگر از شاعران خراسان شمالی در این نشست اضافه کرد: هنگام صحبت از ادبیات انقلاب اسلامی، چارچوب و ویژگی های آن را باید تبیین کرد.

وی افزود: انقلابی، ادبی و اسلامی از مهمترین ویژگی های شعر انقلابی است.

درتومیان تصریح کرد: زمانی که انقلابی به وقوع می پیوندد تغییر در نوع حکومت، تغییر نوع نگرش شاعران را نیز به همراه دارد.

وی افزود: شعر انقلابی شعری است که نسبت به انقلاب تعهد داشته و اسلامی است و از مردم نشأت می گیرد.

درتومیان گفت: شعر جنگ را نیز می توان زیر مجموعه ای از شعر انقلاب عنوان کرد و به خاطر شرایط جامعه ” انقلاب و جنگ تحمیلی” صراحت در کلام یکی از ویژگی‌های زبانی شعر آن روز بود که به شدت رواج یافت.

وی اظهار کرد: همچنین بیشتر اشعار انقلابی از قرآن و احادیث سرچشمه گرفته و حضور قرآن باعث شده که واژه های عربی به طور گسترده ای در شعر اول انقلاب نمود پیدا کند.

وی عرفان و تاثیر فرهنگ عاشورا را از جمله مزایای شعر انقلاب عنوان کرد و افزود: جامعه ما تنها جامعه ای بود که پس از انقلاب نوظهور خود، با جنگ مواجه شد و شعر آن دوران با رویکردی حماسی و تهییجی پیش می‌رفت.

وی تصریح کرد: زمینه های شعری اول انقلاب کاملا جهت دهی شده بود و رویکرد جامعه آن دوران شاعران را ناچار به جهت‌گیری کرده بود به همین خاطر شاعران بسیاری که تعلقات مذهبی داشتند با انقلاب همراه شدند و در آن دوران شاعرانی بودند که به صورت خودجوش، جریان شعر اعتراض علیه شاه را راه انداخته بودند و در این زمینه فعالیت می‌کردند.

مسئول واحد آفرینش‌های ادبی نیز در این نشست گفت: «ادبیات» چه قبل و چه بعد از پیروزی انقلاب، به کمک انقلاب اسلامی آمد و قالب ظهوری آن، متناسب با شرایط جامعه و فضای موجود بوده است،گاه در سطح والایی به نام «شعر»  ظهور می‌کرد و گاه در قالب «شعار» که عموما سعی بر منظوم و مقفا بودن داشت نمایان می‌شد.

سید باقر سیدی‌زاده افزود: از جمله قالب‌هایی که زیرکانه و شجاعانه به مبارزه با رژیم طاغوتی شاه می‌پرداخت و بسیار شورآفرین بود، قالب «نوحه» بود. هم‌زمانی مناسبت‌های مذهبی نظیر« محرم» و «فاطمیه» با راهپیمایی‌ها و مبارزات انقلابیون، تاثیر بسیاری در تقویت روحیه مبارزان داشت. شاعران و مداحانی نظیر مرحوم حاج اکبر ناظم، مرحوم خوشدل تهرانی، حاج مهدی تعجبی متخلص به آواره همدانی، شاعران و مداحان یزدی و … از جمله مبارزان هیئتی بودند که در مراسمات عزاداری به مبارزه علیه شاه می‌پرداختند.

وی اظهار داشت: «سرود» نیز در اوایل انقلاب مرهم و نشاطی برای مردم رنج‌کشیده و پیروز ایران اسلامی بود که سروده‌های «استاد حمید سبزواری» تاثیر آن‌ها را چندین برابر کرده‌بود.

خیلی ضعیف بودضعیف بودنظری ندارمخوب بودخیلی خوب بود (No Ratings Yet)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید