Print This Post Print This Post

استاندار خراسان شمالی: خدمت در حوزه فرهنگ و کتابخوانی باعث برکت عمر می شود

استان ها,خراسان شمالی,مهمترین اخبار

استاندار خراسان شمالی در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان خدمت در حوزه فرهنگ و کتابخوانی را باعث برکت عمر دانست و خاطرنشان ساخت: ساعاتی که به مطالعه می پردازیم و در راه ترویج فرهنگ قدم می گذاریم جزء گذران عمر محسوب نمی شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی، دومین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان با حضور استاندار خراسان شمالی، مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی استانداری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون برنامه و بودجه استان، مدیرکل آموزش و  پرورش، رئیس شورای اسلامی استان، فرمانداران، شهرداران و روسای شورای مراکز شهرستان‌ و دیگر مدیران کل دستگاه‌های اجرایی  و اعضای حقیقی انجمن استان عصر دیروز در محل سالن اجتماعات استاندار خراسان شمالی برگزارشد.

محمدرضا صالحی، استاندار خراسان شمالی در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان گفت: پرداخت بدهی و سهم نیم درصدی شهرداری ها به کتابخانه ها، تسریع در روند بهره برداری از کتابخانه های در حال ساخت به ویژه کتابخانه های با پیشرفت فیزیکی بالا و توجه به منویات رهبری در خصوص اولویت کتابخانه‌های روستایی اقدامات و حرکاتی است که به رشد فرهنگ کتاب و کتابخوانی برای برخورداری از آینده‌ای روشن کمک می کند.

محمدرضا صالحی با اشاره به اینکه خدمت در حوزه فرهنگ و کتابخوانی باعث برکت عمر می شود، افزود: کتابخانه های آماده بهره برداری و سایر طرح های آماده، بهره برداری آن انجام شود و هیچ طرح و پروژه آماده بهره برداری برای ایام دهه فجر یا هفته دولت باقی نماند.شهروندان باید از پروژه ها و طرح های آماده و قابل بهره برداری بهره مند شوند و در ایام دهه فجر و هفته دولت دستگاه های اجرایی تنها گزارش عملکرد ارائه دهند.

رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی استان عنوان‌کرد: به منظور ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی، مدیران استان در جلسات شورای اداری می توانند خلاصه ای از کتابی را ارائه دهند و در جهت راه اندازی کتابخانه تخصصی مرتبط با فعالیت خود در ادارات کل سرعت عمل داشته باشند.

وی ادامه داد:  بر اجرایی شدن طرح هر روستا یک کتابخانه تاکید دارم بنابراین برای اجرای این طرح در گام نخست فرمانداران می توانند از محل اعتبارات دهیاری ها تامین کتابخانه هایی سیار برای هر ۱۰ روستا به شکل متمرکز را در دستور کار خود قرار دهند.

علی‌محمد جهانی مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان در این جلسه با تأکید بر برنامه‌ریزی در مسائل فرهنگی گفت: افزایش فرهنگ کتاب و کتابخوانی، رشد معنوی جامعه ر ا در برخواهد داشت و اگر جامعه‌ای از کتاب فاصله بگیرد، قطعاً از رشد علمی، معنوی و توسعه متوازن برخوردار نخواهد بود..

جهانی تصریح کرد: توسعه کتابخانه‌‌ها، استانداردسازی و تجهیز آن و همچنین نهادینه کردن فرهنگ کتابخوانی در تمامی رده‌های سنی یک ضرورت در استان است، چرا که کتابخانه و تربیت افراد کتابخوان نشان از رشد فرهنگ یک جامعه است و در طول تاریخ استان، رویکرد به کتاب فوق‌العاده بوده و همه مردم خراسان شمالی با کتاب انس داشته‌اند؛ اما به دلیل عدم توسعه زیرساختی از این ظرفیت و علاقمندی به خوبی استفاده نشده‌است.

وی با ارائه آمار و شاخص‌های کتابخانه‌ای از ابتدای سال جاری به رشد چشمگیر کتابخوانی در استان اشاره کرد و خواستار تسریع در روند تکمیل و تجهیز کتابخانه‌های مرکزی در بجنورد و شهرستان‌ها شد و بر تحویل کتابخانه گلستان‌شهر از طرف راه و شهرسازی استان تأکیدکرد.

معاون برنامه و بودجه استان نیز با توجه به اهمیت و ارزش فرهنگ کتابخوانی در جامعه گفت: امسال ساخت کتابخانه‌های عمومی در دست نهاد کتابخانه‌ها از اختصاص ۱۰۰ درصدی اعتبار برخوردار خواهند شد.

احسان‎علی عالی افزود: برای تسریع در کارها و همچنین نظارت صحیح، کتابخانه‌های روستایی و شهرهای کوچک مجری و بهره بردار آن اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان خواهد بودو ساخت کتابخانه‌های بزرگ شهری به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی واگذار می شود.

عالی روند ساخت کتابخانه در استان را بسیار خوب توصیف کرد و خاطرنشان ساخت: امید می رود تا پایان امسال با بهر برداری از کتابخانه‌های جدید استان زیربنای کتابخانه‌های عمومی ۱۰۰ درصد رشد داشته باشد.

حسین فرخنده مدیرکل فرهنگ ارشاد و اسلامی خراسان شمالی نیز در این جلسه با بیان تحویل ۴ کتابخانه تا دهه فجر به اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان از تکمیل روند ساخت و تجهیز کتابخانه‌های روستایی چناران‌شهر، بیدگ، خرق و دشت خبرداد و افزود: کتابخانه‎های ارکان، گریوان و قلعه جق نیز تا پایان سال جاری آماده بهره برداری می شود.

در ادامه فرمانداران ، شهرداران و روسای شورای شهر مراکز شهرستان نیز به گزارش حوزه عملکرد شهرستان خود در خصوص تخصیص اعتبار از محل تملک دارایی شهرستان برای کتابخانه‌های عمومی و پرداخت سهم نیم درصد پرداخته و راهکارها و پیشنهادهای خود را جهت توسعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی ارائه دادند.

در پایان جلسه استاندار خراسان شمالی به واگذاری ساختمان کتابخانه گلستان شهر بجنورد به کتابخانه های عمومی استان و راه اندازی کتابخانه عمومی در این شهرک اشاره داشت و افزود: اداره کل راه و شهرسازی باید کتابخانه را تحویل دهد و اعتبارات لازم برای تکمیل آن هم از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی تامین شود.
وی کمک شهرداری ها به تاسیس کتابخانه را مشمول سهم نیم درصدی ندانست و تاکید کرد: شهرداری ها به پرداخت بدهی های خود به کتابخانه‌های عمومی اهتمام ویژه داشته باشند

خیلی ضعیف بودضعیف بودنظری ندارمخوب بودخیلی خوب بود (No Ratings Yet)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید