Print This Post Print This Post

کشت باریجه در بیش از ۲ هزار هکتار از اراضی شهرستان مهدیشهر/ اشتغال زایی برای ۳۰ نفر

سمنان

 

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهدیشهر گفت: از سال ۹۵ تاکنون در بزرگترین طرح اقتصاد مقاومتی منابع طبیعی، بیش از ۲ هزار هکتار ازاراضی این شهرستان زیر کشت گیاه باریجه قرار گرفت.

حمید رضا عبدوس رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهدیشهر در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به فراخوانی مشارکت مردمی در کشت بذر گیاه دارویی باریجه در شهرستان مهدیشهر، اظهار کرد: کشت باریجه یک پروژه ۲ ساله از طرف اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان تحت عنوان اجرای پروژه بزرگ اقتصاد مقاومتی در حوزه منابع طبیعی می باشد.

وی افزود: در این طرح برنامه ریزی شده تا طی ۲ سال تا ۱۰ هزار هکتار از اراضی استان زیر کشت باریجه برود که در فاز اول این پروژه در سال ۹۵ کشت ۵ هزار هکتار باریجه مدنظر قرار گرفت که شهرستان مهدیشهر با کشت ۱۲۰۰ هکتاربذر باریجه بیشترین سطح کشت را در استان انجام داد.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهدیشهر ادامه داد: در سال ۹۶ نیز یک هزار هکتار کشت باریچه را تعهد کردیم که تاکنون ۸۶۰ هکتار زیر کشت رفته و به زودی در روز جمعه اول دی ماه سال جاری نیز ۱۰۰ هکتار دیگر از اراضی شهرستان در منطقه رضا آباد و با مشارکت گروههای مردمی زیر کشت خواهد رفت.

عبدوس، مجموع سطح اراضی که از سال ۹۵ تاکنون در شهرستان مهدیشهر زیر کشت باریجه رفته را بیش از ۲ هزار هکتار عنوان و تصریح کرد: گیاه باریجه یک پروسه طولانی مدت را می طلبد که به بهره برداری برسد و در سال چهارم بعد از کشت به عمل می آید.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهدیشهر بیان کرد: با این میزان کشت باریجه تاکنون برای حدود ۳۰ نفر به صورت مستقیم شغل ایجاد شده و با برداشت محصول نیز برای ۱۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم ایجاد اشتغال خواهد شد.

عبدوس اظهار کرد: گیاه باریجه به دلیل اینکه تمام پارامترهای پروژه اقتصاد مقاومتی از قبیل درآمد زایی، صادرات واَرز آور بودن، حفظ آب و خاک، اشتغال زایی و استفاده در صنعت داروییرا دارا می باشد، یک طرح بزرگ اقتصاد مقاومتی محسوب می شود.

وی با بیان اینکه باریجه گیاهی است که فقط در ایران کشت می شود و در تمام دنیا نیز صمغ باریجه را به اسم ایران می شناسند، افزود: شهرستان مهدیشهر از جمله مناطق مستعد برای کشت گیاه باریجه است چرا که باریجه در مناطق کوهستانی و در ارتفاع بالای ۱۸۰۰ متر به عمل می آید که بارش برف زمستانه نیز در این مناطق باید باشد.

رئیس منابع طبیعی شهرستان مهدیشهر با اشاره به کشت باریجه در مناطق مختلف شهرستان، گفت: تاکنون در مناطقی چون تلیستان، کلاته حیدر، کلاته ملا عباس، آرتد پشته هر کدام ۵۰ هکتارو در نسام رودبار، انزوک، مرنو،کلاته کوچک رضا آباد، ازا برک نیز هر کدام ۱۰۰ هکتار و در مناطق گینک ۱۵۰ هکتار، بره چاه ۵۹ هکتار و گنج چاله ۳۰ هکتارباریجه کشت شده است.

عبدوس تاکید کرد: کشت باریجه با مشارکت مردمی و تشکل ها و NGO  و گروههای کوهنوردی و بدون کمترین هزینه دولتی انجام می شود که شهرستان مهدیشهر در این مشارکت در سطح استان پیشتاز می باشد.

 

خیلی ضعیف بودضعیف بودنظری ندارمخوب بودخیلی خوب بود (No Ratings Yet)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید