Print This Post Print This Post

پدیده بیابانزایی در سمنان بر کاهش اراضی کشاورزی تاثیرگذار است

سمنان

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت : پدیده بیابانزایی در افزایش مهاجرت روستاییان ، کاهش اراضی حاصلخیز کشاورزی و سلامت مردم این استان تاثیرگذار است

علینقی حیدریان در روز گذشته افزود : قاچاق سالانه بیش از ۲۰ تن تاغ از عرصه های طبیعی استان بر افزایش پدیده بیابانزایی و کاهش اراضی حاصل خیز استان تاثیر داشته است.
در زمان حاضر ۱۹۸ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی در استان سمنان وجود دارد.

وی اظهارداشت : براساس آمار سازمان جهاد کشاورزی سمنان، سالانه یکصد هکتار از اراضی حاصل خیز استان از مدار تولید و کشت محصولات خارج می شود و این امر دراز مدت به افزایش مهاجرت از مناطق روستایی می انجامد.

اکنون ۱۰۰ هزار هکتار تاغزار در استان وجود دارد و ۲۹ کانون فرسایش بادی به دلیل افت محسوس سطح آب های زیرزمینی و قاچاق تاغ در سمنان فعال است.

به گفته وی قاچاق بی رویه گونه های گیاهی ارزشمند در دراز مدت، عرصه های طبیعی استان سمنان را به مخاطره می اندازد.

حیدریان با اشاره به پیامدهای پدیده بیابانزایی و افزایش گرد و غبار در سمنان، گفت : مشکلات تنفسی ناشی از ریز گردها و مهاجرت از جمله عوامل مهم عوارض بیابان زایی به شمار می رود.

مدیرکل منابع طبیعی استان سمنان از بیابان زایی به عنوان زلزله خاموش نام برد و تصریح کرد : اکنون روند افزایش بیابانزایی در برخی مناطق استان، نسبت به ۳۰ سال گذشته بیش از ۲ برابر شده است.

خیلی ضعیف بودضعیف بودنظری ندارمخوب بودخیلی خوب بود (No Ratings Yet)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید