Print This Post Print This Post

راهبرد بهره مندی از منابع طبیعی فرهنگ سازی شود

علم و فناوری

 

سید عباس دانایی فرماندار شهرستان سمنان با تاکید بر ضرورت کشت گیاه باریجه در عرصه های طبیعی این شهرستان گفت : کشت گیاهان دارویی به منظور افزایش اشتغال و بهره مندی از منابع طبیعی باید در میان مردم، فرهنگ سازی شود.

سید عباس دانایی در حاشیه آغاز کشت گیاه باریجه در منطقه حسن آباد منطقه آهوان در گفت و گو با خبرنگاران افزود : تا ۲ سال آینده بیش از ۱۵ هزار هکتار از عرصه های طبیعی شهرستان سمنان گیاه باریجه کشت می شود که این امر زمینه اشتغال جوانان مناطق روستایی را فراهم می کند.

وی اظهار داشت : کشت و بهره برداری از گیاه باریجه در یک هکتار ، بیش از ۵۸۰ میلیون ریال برای یک خانوار در سال در آمدزایی دارد.

دانایی خاطرنشان کرد: برون زایی و درون نگری از ویژگی های مهم اقتصاد مقاومتی است که با کشت گیاهان دارویی این ۲ رویکرد در سمنان محقق می شود.

وی اضافه کرد : وحدت خوبی به منظور اطلاع رسانی به مردم برای کشت گیاهان دارویی بین فرمانداری و اداره منابع طبیعی و آبخیز داری سمنان وجود دارد و با برنامه های کارشناسی به دنبال اشتغال پایدار برای جوانان هستیم.

فرماندارسمنان تصریح کرد : مناطق سردسیری سمنان با برخورداری از متوسط بارندگی ۳۵۰ میلی متر در سال و ارتفاع بیش از هزار و ۵۰۰ متر از سطح دریا، استعداد مناسبی برای کشت گیاهان دارویی دارد.
دانایی تصریح کرد : کشت باریجه از محصولات ارز آور است و با کمک مردم و دولت تدبیر و امید می توان در افزایش صادرات کالا های غیر نفتی گام برداشت.

وی بیان داشت : گیاهان دارویی تنها برای روستانشینان و مردمان عشایر استان نیست بلکه همه مردم می توانند با بهره مندی از این منابع در افزایش رونق اقتصادی در استان گام بردارند.

فرماندار سمنان ادامه داد : دولت تدبیر و امید برای بهره گیری از ظرفیت های عرصه طبیعی به منظور افزایش اشتغال برنامه های منسجمی تدوین کرده است که تا پایان سال ۹۶ محقق می شود.

محمدرضا خباز استاندار سمنان ، احمد همتی نماینده مردم شهرستان های سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسوولان استان سمنان در این آیین حضور داشتند.

شیره باریجه و کتیرا کاربردهای متعدد دارویی، بهداشتی و صنعتی دارد که به صورت خام و بدون فرآوری به کشورهای خارجی صادر می شود

این محصولات جزو گونه های مجاز مشروط بوده که بهره برداری و حمل آن فقط به صورت طرح بهره برداری مصوب و با مجوز اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری امکان پذیر است.

 

 

خیلی ضعیف بودضعیف بودنظری ندارمخوب بودخیلی خوب بود (No Ratings Yet)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید