Print This Post Print This Post

برپایی کنگره شعر در مورد یک کتاب، خبر مهمی برای ادبیات دفاع مقدس است

ایران و جهان,مهمترین اخبار

غلامعلی حداد عادل در اختتامیه نخستین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس گفت: ادبیات دفاع مقدس امروز به مرحله ای رسیده است که شاعران درباره یک کتاب از صدها کتاب مهمی که با موضوع آن نوشته شده، شعر می‌گویند و برای آن جشنواره برپا می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، غلامعلی حداد عادل رییس فرهنگستان فرهنگ و ادب و فارسی با اشاره به خاطرات دوران کودکی اش در محله قیام گفت:  امروز توفیق پیدا کردم تا در خدمت شخصیت هایی مانند آقای اسفندقه، مجاهدی و همسر آقای خوش لفظ در این مجلس باشم. این فرصت برایم مغتنم است.
وی در ادامه افزود: ادبیات دفاع مقدس امروز به مرحله ای رسیده است که شاعران درباره یک کتاب از صدها کتاب مهمی که با موضوع آن نوشته شده، شعر می‌گویند و برای آن جشنواره برپا می‌شود. این به نظر من خبر خیلی مهمی است. یادم است وقتی کتاب های درسی دوره راهنمایی را می نوشتیم، درسی درباره جنگ و انقلاب و شهید و شهادت آورده بودیم و می خواستیم و نمونه هایی از خاطرات جبهه نقل کنیم. یادم نمی رود چقدر زحمت کشیدیم تا بتوانیم یک نمونه پیدا کنیم و در کتاب‌های درسی بیاوریم.
رییس فرهنگستان فرهنگ و ادب فارسی افزود: امروز که به کمیت ادبیات دفاع مقدس نگاه می کنم، می بینیم ما دنبال رطوبت می گشتیم و سیل آمده است. این واقعیت نباید فراموش شود. برای اینکه یک واقعیت و جریان علمی و فرهنگی، دانشگاهی و درسی شود، زمان لازم است. ادبیات انقلاب هم همینطور است.
وی تأکید کرد: چند سال بعد از جنگ مجموعه ای از شوخی های جبهه منتشر شد. من آن را در کیهان فرهنگی معرفی و نقد کردم. آنجا گفتم که دفاع مقدس ما بودش از نمودش خیلی بیشتر است. یعنی خودش بزرگ است اما معرفی نشده است. امروز می توانم بگویم مطابق آماری که داده اند ما حداقل ۱۰ هزار جلد کتاب با موضوع دفاع مقدس و ادبیات این دوره داریم که عدد قابل توجهی است. این سرمایه بزرگی است که باید قدرش را دانست.
وی افزود: ادبیات انقلاب اسلامی دو شاخه پربار دارد. یکی ادبیات دفاع مقدس یکی ادبیات عاشورا. ادبیات عاشورا از ابتدای واقعه عاشورا سابقه دارد. ما در عمرمان شاهد تحول بنیادین ادبیات عاشورایی بودیم. در همین محله ها من بچه کوچکی بودم که در دسته سینه زنی عزاداری می کردم. هر سال شب عاشورا در منزل ما هیئت و روضه برگزار می شد. یادم است که مضامین نوحه ها چه بود. این نوحه ها و مضامین با شروع نهضت امام تغییر کرد. از ۱۵ خرداد به بعد ما وارد دوران دیگری از ادبیات عاشورایی شدیم تا انقلاب. از انقلاب تا جنگ یک مرحله و از جنگ تا امروز مرحله دیگری شد. اگر نوحه ها و اشعاری را که در محافل خوانده می شد در کنار هم بگذارید، می بینید هر چه زمان گذشته است از بیچارگی در ادبیات عاشورایی کم شده و بعد حماسی و افتخار آمیز آن بیشتر شده است.
وی در پایان تصریح کرد: امروز شهدا رفته اند و جنگ و جبهه هم تمام شده اما مانند ستاره هایی که نورشان تازه به ما می رسد، آثارشان بجاست. بچه هایی که نه دوران طاغوت و نه انقلاب و جنگ را دیدند، مانند شهید حججی می روند و کاری می کنند عجیب تر از دفاع مقدس. ۲هزار کیلومتر آنطرف تر و در یک شرایط پیچیده کاری می‌کنند کارستان . به نظر من یکی از آبشخورهای مهم برای این نسل همین کتاب ها و شعرها و آثار است. این است که نسل جوان ما خیلی شان در صحنه هستند و این انقلاب پیر  نشده است. جوانی در سوریه شهید می شود و یک ایران آغوش می شود برای پذیرایی از او.

خیلی ضعیف بودضعیف بودنظری ندارمخوب بودخیلی خوب بود (No Ratings Yet)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید