Print This Post Print This Post

جامعه پویا نیاز به مطالعه دارد و ترویج کتابخوانی راه مقابله با مشکلات فرهنگی است

استان ها,اسفراین,خراسان شمالی,مهمترین اخبار

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی،هشتمین جلسه شورای مدیران کتابخانه‌های عمومی استان  با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی، فرماندار شهرستان اسفراین، رؤسای ادارات و تعدادی از کارشناسان ستادی با محوریت ویژه برنامه‌های کتابخانه‌های عمومی در نمایشگاه کتاب در مرکز استان و برنامه‌های گرامیداشت بیست و پنجمین سالروز  هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار در اسفراین برگزار شد.
علی‌محمد جهانی مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی درابتدای این جلسه با اشاره به اینکه در سطح استان  ۶۰ کتابخانه عمومی وجود دارد که از این تعداد ۵۰ کتابخانه نهادی و ۱۰ کتابخانه مشارکتی می باشند،گفت: از این تعداد ۱۰ کتابخانه شهری و روستایی در شهرستان اسفراین دایر می باشند.

وی از افزایش ۱۸ درصد اعضای کتابخانه های سطح استان در شش ماهه نخست امسال خبر داد و افزود: تعداد اعضای کتابخانه های عمومی استان خراسان شمالی از مرز ۴۰ هزار نفر گذشته است که این رقم در شش ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل از رشد ۱۸ درصدی برخوردار بوده که بیشترین رشد اعضای کتابخانه ها در شهرستان اسفراین بوده که ۲۵ درصد رشد داشته است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی گفت: از لحاظ سرانه فضای کتابخانه ای در سطح استان خراسان شمالی مقدار ۱۲۵۰۰ متر فضا وجود دارد که با راه اندازی ۴ باب کتابخانه بزرگ شهری در شهرهای اسفراین ، بجنورد ، شیروان و آشخانه و ۸ کتابخانه روستای آماده بهره برداری فضای کتابخانه های خراسان شمالی به دو برابر افزایش پیدا می کند که با استاندارد های جهانی برابری خواهد کرد.
جواد نوروزی، فرماندار  و رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی اسفراین   نیز با حضور در این جلسه بیان‌کرد: برای ترویج فرهنگ مطالعه باید از ظرفیت تمامی دستگاه‌های اجرایی استفاده شود و خیلی از این دستگاه ها این توانایی را دارند که در نهادینه کردن فرهنگ مطالعه موثر باشند.
نوروزی با بیان اینکه ترویج فرهنگ کتابخوانی یک سرمایه گذاری طولانی است، عنوان‌کرد: جامعه پویا نیاز به مطالعه دارد  و ترویج کتابخوانی راه مقابله با مشکلات فرهنگی است.متاسفانه فضای مجازی جایگزین کتاب و کتابخوانی شده است و برای ترویج فرهنگ کتابخوانی راه سختی پیش رو است و این مهم نیازمند فعالیت بیشتر کتابداران است.

وی با اشاره به سفر مقام معظم رهبری(مدظله العالی) به استان خراسان شمالی خاطر نشان کرد:در سفر مقام معظم رهبری(مدظله العالی) جهش خوبی در جهت رشدسرانه فضای کتابخانه‌‌ای در استان  بوجود آمده که با بهری برداری از آنها در این شاخص هم به میانگین کشور نزدیک می شویم.
رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان اسفراین در پایان خاطرنشان‌کرد: امیدوارم بتوانیم نسل آینده را هرچه بیشتر با کتاب مانوس کنیم و از این طریق فرهنگ های اشتباه و غلط جامعه را از بین ببریم؛ چرا که تنها راه مقابله با فرهنگ‌های خرد غلط جامعه،ترویج فرهنگ مطالعه است.

در ادامه جلسه کارشناسان ستادی و روسای ادارات شهرستان ها در دو بخش مجزا ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های انجام شده  به بیان مسائل و مباحث مختلف مربوط به حوزه کاری خود پرداختند و در پایان پس از تجمیع آرا و نتیجه گیری مباحث مطرح شده، مصوبات مربوطه به تصویب و امضای حاضرین در جلسه رسید.

گفتنی است؛ پس از اتمام این جلسه مدیرکل کتابخانه‌های عمومی بهمراه فرماندار و رؤسای ادارات شهرستان نشستی صمیمی با کتابداران شهرستان اسفراین داشتند و از کتابخانه‌های عمومی امام خمینی(ره)، فروغ و ساختمان کتابخانه مرکزی اسفراین بازدید کردند.

خیلی ضعیف بودضعیف بودنظری ندارمخوب بودخیلی خوب بود (No Ratings Yet)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید