Print This Post Print This Post

سخنی با استاندار عزیز خراسان شمالی

خراسان شمالی

شاید تیتر این ستون با مطلبی که در ادامه می آید به ظاهر همخوانی نداشته باشد ، اما با توجه به سابقه سه دهه کار فرهنگی نگارنده ،در عرصه رسانه و کتاب و ارادتی که به دولتمردان عزیز در پیشبرد اهداف عالیه نظام مقدس جمهوری اسلامی دارم، احساس کردم که برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی فرصت مناسبی است برای سخن گفتن با استاندارعزیزی که تازه به استان آمده است و دوست دارد که عاقبت به خیر شود و نام نیکی از خود به یادگار بگذارد و الحمدالله سابقه این ستون و یاداشت هایی که به قلم این جانب نوشته شده است نیز موجود است و مبین همین خیر خواهی است که المستشار موتمن .

استاندار محترم و معزز خراسان شمالی ؛

در ششمین جشنواره کتابخوانی رضوی ۲۳۵ هزار نفر در سرتاسر کشور شرکت کردند . بیش از ۴۸ هزار کودک ، داستانهایی کوتاه از زندگی امام رضا (ع ) را با نقاشی های زیبایشان به تصویر کشیدند .

در خراسان شمالی بیش از ۲۰ هزار نفر در این جشنواره معنوی و اثر بخش شرکت کردند و این یعنی ۸.۵ درصد کل شرکت کنندگان کشوراز استان ولایت مدار خراسان شمالی بودند و این در حالی است که جمعیت ما کمی بیش از یک درصد کشور است . در واقع مردم عزیز استان مان، بیش از ۸ برابرمیانگین کشوردراین جشنواره، در سه بخش کودک ، نوجوان و بزرگسال شرکت داشتند .

در برگزاری این جشنواره که معنای واقعی تحقق مطالعه مفید و در راستای اجرای اوامر مقام معظم رهبری در ترویح و تبلیغ سبک زندگی اسلامی بود ، همه پای کار آمدند . کتابداران عزیز که از افسران خط مقدم جبهه فرهنگی هستند ،اعضای محترم ۶۰ کتابخانه موجود استان ،نهادها ،ارگانها ، رسانه ها ، فعالان فرهنگی و خلاصه همه و همه بودند تا نشان دهند که باب الرضا (ع ) و گنجینه فرهنگها و معرفتها شایسته این مردم رشید و خدا جو و عاشق اهل بیت (ع ) می باشد .

شاید برای برگزار کنندگان این جشنواره هم این حجم شرکت، کمی غیر منتظره بود ولی این مردم بزرگ ، همیشه قادر به خلق کارهای بزرگتر هستند و باید شرایط را برای بزرگی آنها فراهم سازیم .

دبیرکل محترم نهاد کتابخانه های عمومی کشور به اهمیت والای این جشنواره اشاره و اظهار کرد : حرم امام رضا(ع) تنها زیارتگاهی برای ایرانیان و شیعیان جهان نیست؛ بلکه پایگاه بیعت مسلمانان و آزادی‌خواهان جهان برای دفاع از ارزش‌های مقدس بشریت، دفاع از خردگرایی و مبارزه با عوامل استکبار در تمامی دنیا محسوب می‌شود.

علی رضا مختارپور تصریح کرد: حضور تمامی اقشار جامعه اعم از شیعه و سُنی و گروه‌های مختلف سنی حاکی از زمینه و ظرفیت قابل توجه مطالعه و فعالیت‌های گروهی کتابخوانی در کشور است.

دکتراله‌یاری معاون توسعه کتابخوانی و کتابخانه‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، خانواده محور بودن این دوره از جشنواره را مهم‌ترین ویژگی آن دانست و گفت: تأکید اتاق فکر نهاد بر «خانواده محور» برگزار شدن این جشنواره بود.

دکتر محسن پرویز معاون اسبق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و عضو اتاق فکر این جشنواره گفت : اگر می‌خواهیم کتابخوانی در کشور را رونق دهیم، باید کتابخوانی مفید در جامعه را گسترش دهیم و کتابخوانی مفید یعنی اینکه افرادی که با مطالعه این کتاب‌ها در جشنواره کتابخوانی رضوی شرکت کرده‌اند، دری به روی آنها باز شود تا پس از پایان این جشنواره به دنبال تکمیل دانش خود در این حوزه بروند و این نکته‌ای است که در اتاق فکر این جشنواره به آن فکر شده بود.

جناب آقای استاندار ؛

حوزه فرهنگ و بالاخص کتاب ابزار بسیار نیرومندی برای موفقیت مدیران در بخش های مختلف سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی است و باید نگاه مدیران به معنای واقعی کلمه به بخش فرهنگ تغییر کند .

رشد کتاب‌خوانی شرط نخست توسعه فرهنگی و اقتصادی است. هیچ ملتی بدون توجه به امر کتاب و کتاب‌خوانی به شاخص‌های توسعه دست نیافته است توسعه بدون بستر فرهنگی در هیچ جای دنیا به نتیجه ای مطلوب منتهی نشده است. اهمیت نقش کتاب در توسعه فرهنگی تا بدان جاست که امروزه میزان زمانی را که هر ملتی به خواندن کتاب اختصاص می‌دهد با میزان توسعه آن کشور مقایسه می‌کنند .

اصولا می توان گفت که کتاب زیربنای تمدن بشری است. به ویژه در عصر حاضر که روزگار دانش و تعقل و فرهنگ و تکنولوژی است، کتاب از بهترین وسایل ایجاد ارتباط و تفهیم و تفاهم به شمار می رود.

درواقع، جامعه ای که می خواهد آزاد و آگاه زندگی کند، حتما باید به پدیده کتاب به چشم بزرگی بنگرد. به گونه ای که هیچ کس، در هیچ جا، هیچ عذری برای کتاب نخواندن نداشته باشد. زیرا کتاب یکی از راه های کسب دانایی، توانایی و موفقیت است و آدمی را در فهم و درک درست و تمیز راست از ناراست، مدد می رساند.
در جامعه ای که ما زندگی می‌کنیم با توجه به اهمیت کتاب و کتاب‌خوانی باید عادت به مطالعه در همه تفکرات و اندیشه‌ها و دل‌ها همگانی شود و بنا به فرموده مقام معظم رهبری: مردم باید به کتاب‌خوانی عادت کنند و کتاب وارد زندگی مردم شود .

جناب آقای استاندار ؛

با توجه به شناخت کمی که در این مدت کوتاه از جناب عالی پیدا کرده ایم به آینده حوزه کتاب و کتاب خوانی استان ، بسیار امیدوار شده ایم و آرزوی ما این است به عنوان رئیس انجمن کتابخانه های استان در این دیاری که بارها شایستگی خود را از لحاظ فرهنگی به اثبات رسانیده اند به معنای واقعی کلمه وارد گود شوید و باور بفرمایید اگر در حوزه کتاب به صورت خاص و فرهنگ به صورت عام سرمایه گذاری کنید ،ثمره این بذر مرغوب را در همه حوزه های سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و در یک کلام پیشرفت و توسعه پایدار خواهید دید . ان شاء الله

کتابخانه ها در کشورهای پیشرفته از سن ۵ ماهگی نوزادان تا سنین بالا با برنامه های مخصوصی مثل شعر خوانی, تئاتر و قصه خوانی و بازی های مختلف نوزادان را از همان سنین کم به کتابخانه ها می کشانند.

سخن مدیر مسئول

 

 

 

 

 

 

 

خیلی ضعیف بودضعیف بودنظری ندارمخوب بودخیلی خوب بود (No Ratings Yet)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید